Kalkulatory bieliźniane

Kalkulatory bieliźniane, to narzędzia służące w szybkim określaniu elastyczności materiału oraz wielkości redukcji gumki bieliźnianej w stosunku do obwodu. Dzięki nim, Twoja praca będzie znacznie przyśpieszona, ponieważ nie musisz ręcznie liczyć tych wartości. Poniżej znajdziesz instrukcję obsługi kalkulatorów. 

Kalkulator redukcji gumy bieliźnianej

Bardzo często spotykam się z pytaniami ile gumy bieliźnianej wszyć w obwód majtek na biodrach, w podkrojach nóg, w wykończeniu strojów kąpielowych itd. Nie ukrywam, że jest to dla osób początkujących największy problem. Zbyt mocno lub za słabo naprężona guma o nieodpowiedniej długości może popsuć efekt końcowy bieliźnianego projektu. 

Redukcję gumy bieliźnianej w stosunku do obwodu  można obliczać na dwa sposoby. Możesz obliczyć redukcję gumy na podstawie obwodu ciała np bioder, talii, podkroju nóg lub na podstawie wymiarów szablonów w tych samych miejscach (ponieważ szablony z elastycznych materiałów, są już zredukowane w stosunku do obwodów ciała i zaleconego materiału). Zwykle redukcja między 5 a 8 % jest wystarczająca.

Podsumowując, redukcja gumy elastycznej dotyczy jednej konkretnej gumy. Gdy raz zmierzysz nową gumę i sprawdzisz na ciele lub odszyjesz wersję próbną, ze zredukowana o konkretny procent wartością i okaże się, że ten stosunek się sprawdza i jest wygodny, możesz przy każdym następnym projekcie redukować ją o ten sam procent, mierząc tylko konkretny obwód na wykroju.

Kalkulator elastyczności materiałów

Natomiast obliczenie elastyczności materiału do konkretnego projektu, zapewnia nam efekt jaki twórca danego szablonu zagwarantował tworząc go. Jeżeli do wykroju przeznaczonego na bardzo elastyczne materiały, np. w męskich bokserkach, użyjemy mniej elastycznego materiału, okażą się one po prostu za małe. Jeżeli użyjesz mocno elastycznej siatki na skrzydła biustonosza, gdzie zalecana jest bardziej podtrzymująca dzianina poliamidowa, biustonosz będzie za luźny w obwodzie mimo dobrze dobranego rozmiaru.

Pomiar elastyczności materiału najlepiej wykonać na odcinku 10 cm. Kalkulator przeliczy każdą długość materiału, ale dzięki wielokrotności 10 cm, możesz na odcinku 1 m sprawdzić, czy elastyczność pokrywa się z krótszymi odcinkami. 

Ważne informacje!

  1. Pamiętaj, by podczas wykonywania pomiaru elastyczności materiału oraz redukcji gumy, nie naciągać ich aż do granicy wytrzymałości. Ma być to naturalne rozciągnięcie materiału oraz gumy tak, jak powinny one pracować i miałyby być wygodne w użytkowaniu. 
  2. Kalkulatory służą do użytku osobistego, więc każde ich udostępnianie jest niezgodne z prawem. Jeżeli ktoś chciałby używać kalkulatorów, odeślij daną osobę na moją stronę, by samodzielnie je pobrała.
  3. Kalkulatory są opracowane w pliku Excel i zostały zabezpieczone przed kopiowaniem i zmienianiem treści. Jedyne co możesz w nich edytować, to pola pomiarów oraz miejsce na dodatkowe informacje.
  4. Kalkulatory możesz pobrać klikając w poniższy przycisk. Arkusz Excel wyświetli Ci się na moim dysku Google w trybie tylko do wyświetlenia. Wystarczy, że go pobierzesz na swój dysk komputera.
  5. Kalkulatory są narzędziem, które mają za zadanie orientacyjnie przybliżyć Cię do jak najlepszych efektów w szyciu i wykończeniu bieliźnianych projektów.
Shopping Cart
Scroll to Top